Presentació de la Guia de Recursos de les Biblioteques del Maresme d'enguany

Guia de recursos de les Biblioteques del Maresme 2015

El proper dijous dia 30 d'abril a les 8 del vespre, a la Biblioteca P. Gual i Pujadas de Canet es presentarà la Guia de recursos de les Biblioteques del Maresme per aquest any 2015.
Enguany el tema escollit són "Balls i danses del Maresme". A Canet, com no podia ser d'altre manera, s'ha optat pel "Ball de les Morratxes". Aquest ball segons una referència de Mossèn Joan Tarré i Sans, es trobaria documentat a la nostra vila al segle XIV. Altrament també existeix la llegenda popular que en la zona de la Murta (en terme de Sant Pol de Mar, a les proximitats amb Canet) hi hagué el famós episodi del cabdill "moro" que desitjava a la filla dels propietaris d'aquella antiga Masia de la Murtra. Segons s'explica, durant "l'estira i arronça" de l'esdenveniment es ballà per primera vegada a la contrada el famós "Ball de les morratxes", desencadenant-se el tràgic final del trencament de l'objecte regalalt pel Cabdill a la jove donzella. A la nostra Vila aquesta dança tingué molta representativitat, especialment per la festa major, durant els segle XIX i principis del XX. Des del Centre d'Estudis Canetencs convidem a tots els lectors de la nostra revista del "Sot de l'Aubó", així com als canetencs i interessats en la temàtica, a asistir-hi i gaudir veient-ne una representació.